Periscope

Beğendim
Beğendim Aşık Oldum Komik İnanılmaz Üzücü Sinirlendim
1

Periscope Oyunu Nasıl Değiştiriyor?

Periscope bu son birkaç aydır fırtınayla dünyayı ele geçirdi. Atlamış mısın

Persicope ile tanışık değilseniz – bu baharın başında Twitter tarafından başlatılan yeni canlı akışlı bir uygulamadır.

Periscope’u ilk duyduğumda, “Tamam, video ama canlı” diye düşündüm.

Fakat Periscope çok daha fazlasıdır. Sosyal medya dünyasında, Periscope’un olduğu gibi bir uygulamanın veya platformun gerçekten dikkatimi çektiği çok uzun bir zaman aldı.

Sanırım çok sayıda şirketin ve kişinin sosyal medya hakkında düşünmeye başladığı dönüşümün gerçekleşeceğini söylemek cesur olabilirim.

Niye ya?

Periscope (veya rakibi Meerkat) ile ilgili benzersiz olan şey, herkesin dünyanın herhangi bir yerinde yayın yapabilme kabiliyetidir. Kelimenin tam anlamıyla bir düğmeye basmak – içeri girmek isteyenlere yayın yapıyorsunuz.

Platformda bulunduktan bu yana geçen birkaç hafta içinde – Avustralya’da gündoğumu gördüm, bu baharda Birleşik Krallık seçimlerine bir sahne arkasında baktım, David Letterman sahnesinin birkaç saat önce haber ekipleri tarafından göründüğünü gördü. Sinekkuşlarının beslenmesinin inanılmaz ödülünü görmüşler, Eyfel Turu’nun altında içeriden dışarıya ışık tuttuğunu görmek için yürüdüler ve çok daha fazla manzaralar ve sesler.

Sıklıkla, kendi küçük kabarcıklarımızda yaşıyoruz; Ailemiz, çalışmamız, günlük işlerimiz, çevremizdeki dünyada neler olup bittiğini görmek için zamanımızın az olması.

Kendi pencerenizin dışındaki bir gündoğumu dünyanın eninde ne zaman gördünüz? Ve Hong Kong’u televizyondan görmüş olabilirsiniz, ancak bugün boyunca şehri gezerek 20.000 basamak yürüyen birinin gözünden gördünüz mü?

Periscope’taki ilk haftada (ki itiraf etmeliyim ki çılgınca geliyor) en canlı rüyaları görmüştüm ancak sanırım bunun büyük bir kısmı, dünyayı filtrelenmiş bir TV şovu ile görme şansını elde ediyordu, ancak ortalama bir Joe aracılığıyla .

İlk defa, sizin gibi birisi basitçe kendine, “Bu paylaşmaya değer – canlı” dedi.

Seyahate ek olarak – inanılmaz derecede yetenekli müzisyenler, komedyenler, ilham verici antrenörler, sağlık ve sağlık uzmanları, sanatçılar, bilim adamları, teknoloji ve pazarlama liderleri ve daha önce hiç tanışmamış olmamış çok sayıda insanla tanıştım.

Şimdi beni yanlış anlama – hepsi sinekkuşu ve güneş ışığı değil.

Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi troller, ünlüler, ‘olmak istiyorum’ ünlüleri, kalplerle (Periscope’un “benzeri” düğmeye eşdeğer olduğunu) hâlâ düşünen insanlar ve daha fazlası var.

Peki neden günden güne tekrar gelmeye devam edeceğim? Periskop’da inanılmaz bir toplulukla tanıştım.

Bazen sosyal medyada çalışan ve danışanlar için – bir yankı odasında olduğumuzu ve aynı insanlarla konuştuğumuzu hissediyoruz. Yaşamın her kesiminden farklı yaş, arka plan ve kelimenin tam anlamıyla tüm dünyadaki insanlarla tanışmak çok eğlenceliydi.

Periscope gibi canlı akan uygulamaların geleceğini nerede görebilirim?

Bence sadece yüzeyi çizmiştik. Unutmayın – sadece yayın ile ilgili değil.

Parlaklık, canlı yayın sırasında izleyici etkileşime girebilir – sorular sorabilir ve konuşmanın bir parçası olabilir.

Tabii, eskiden UStream gibi uygulamalar vardı, ancak her kesimden bir sürü insan yalnızca bir fotoğraf veya video çekmeyi değil, canlı yayın yapmayı beceremedi.

Periscope’un haberi nasıl tükettiğimi daha önce gördüm. Ana akım medyaya girmeden önce birçok haberden haberim var. Tabii ki, bu yeni değil – yıllarca Facebook ve Twitter’da oldu. Ancak fark – gerçek zamanlı olarak sadece bir tweet veya bir Facebook güncellemesi değil – dünyaya canlı olarak canlı akışı olan bir şey.

Periskop’la uzun vadede kim başarılı olacak?

Uzun vadede başarıya ulaşan insanlar kalp almak için sadece yayın yapan kişiler değildir. Topluluktaki insanlar topluluktaki diğer insanlarla güven inşa ettiklerinde uzun vadede başarı elde edilir.

Güven, büyük içerik (veya ‘kapsamlar’) sağlayarak, gerçek ve otantik olmakla ve yayıncıyla ilgili olmasını sağlayarak zaman içinde inşa edilmiştir. Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlar için aynı formüldür.

Her zaman söylediğim gibi, “onlar sizin için daha az ve daha fazla.”

21. yüzyılda çevrimiçi güven oluşturmak ve korumak bizim en değerli ürünlerimizden biridir.

Güven, nihai oyun leveler’dir.

En güzel veya en derisin, güven değil fark etmez – güven, gerçekte ne kadar gerçek olduğunuz ve gerçekte ne olduğunuzla ilgilidir.

Ve kamerayı kendi kendine gösteriyorsun ve dünyaya canlı yayınlarken – bundan sonra daha gerçek olamaz.

Evet, bir klişe gibi konuşma riski altında Periscope oyunu benim için değiştirdi. Sıradaki olanı görmek için sabırsızlanıyorum!

Periscope
5 (100%) 1 vote
Beğendim
Beğendim Aşık Oldum Komik İnanılmaz Üzücü Sinirlendim
1